Zajęcia muzyczne w Wiolinku

W naszym przedszkolu muzyka towarzyszy nam codziennie!

Pani Halina Zwiercan - nauczyciel gry na skrzypcach w naszym przedszkolu - była uczestnikiem Międzynarodowej konferencji naukowej
XXVII FORUM PEDAGOGÓW - SUKCES JAKO ZJAWISKO EDUKACYJNE. Konferencja odbyła się na Uniwersytecie Wrocławskim 24 października 2014r. Publikacja jest z r. 2017.
Tytuł artykułu: "Oblicza sukcesu edukacyjnego widziane przez pryzmat pokonywanych trudności w nauce gry na skrzypcach".

Halina Zwiercan
Oblicza sukcesu edukacyjnego widziane przez pryzmat pokonywanych trudności w nauce gry na skrzypcach

Dziecko przedszkolne
Na ogół dzieci przedszkolne spotykają się ze skrzypcami podczas pierwszych zajęć z nauczycielem. Niektóre znają ten instrument, jeśli wcześniej uczyło się na nim grać ich rodzeństwo lub jeśli chodziły z rodzicami na koncerty familijne. Dla większości dzieci instrument ten jest jednak tajemnicą. Z zaciekawieniem słuchają, jak powstaje dźwięk, a gdy same mogą go wydobyć, rozświetlają im się oczy i dostają rumieńców. Jeśli nauczyciel doda dźwiękom treść pozamuzyczną, jakąś rolę, na przykład burzy na morzu, wówczas miotający się po strunach smyczek stanie się statkiem walczącym z falami. Obudzi to wyobraźnię dziecka i chęć gry.
To jednak tylko początek. W tym czasie dziecko może jeszcze układać rączki dowolnie. Po wstępnych zabawach rozpoczyna się długotrwały okres ustawiania rąk na instrumencie według ustalonych zasad. Zawsze towarzyszy temu oprawa słowna, pobudzająca wyobraźnię – jakaś historia, wydarzenie, w którym uczestniczą rączki. Od nieuporządkowanego ruchu smyczkiem po strunach dziecko przechodzi do jego prostolinijnego prowadzenia, tzn. równoległego do podstawka. Nie jest to łatwa czynność, gdyż wymaga wypracowania ruchu prostego, sprzecznego z naturalnym ruchem ręki.
Równocześnie z nauką prowadzenia smyczka dziecko uczy się grać rymowanki i własne „wymyślanki”, następnie ćwiczy grę w rytmach, po czym przechodzi do świadomej gry dźwięków na zmianę z pauzami, aż dochodzi do chwili, gdy może wykonać jakiś dziecięcy utworek na pustych strunach. Niektóre dzieci opanowują także grę z palcami lewej ręki i mogą włączyć do repertuaru trudniejszy program. „Właśnie owo utrwalanie elementów nowo nabytych gwarantuje możliwość ich użycia w przyszłości”12.
Tak wygląda droga do sukcesu – od „zerowego” startu, po pierwszy koncert przedszkolny po około półrocznej nauce. Najczęściej koncert ten wypada w Święto Babci i Dziadka. To duża uroczystość dla całej rodziny. Dzieci ubrane w strój galowy zasiadają naprzeciw słuchaczy, na ławeczkach solistów, potem kolejno wychodzą na środek sali, prezentując swoje umiejętności. Niektóre z nich same się zapowiadają, a inne trzeba zapowiedzieć, ponieważ są tak przejęte, że zapominają, co mają zagrać.
Pierwszy występ to pierwszy sukces uczącego się grać dziecka przedszkolnego. To pierwsze publiczne zaprezentowanie opanowanych umiejętności – kilka dźwięków uporządkowanych melodyczno-rytmicznie, granych wspólnie z akompaniującym nauczycielem, który gra właściwą melodię, a dziecko tylko rytmicznie mu towarzyszy, harmonicznie współgrając. Poznaje i pokonuje tremę, wcześniej mu obcą, dba o postawę podczas gry, pilnuje układu rąk, prowadzenia smyczka, rytmu, zmiany strun, zapamiętanego następstwa dźwięków i tempa. Po występie kłania się z uśmiechem spełnienia, szczęścia, wzruszenia i radości. Ma za sobą pierwszy instrumentalny sukces.

12 S. Tomasik, Kompas skrzypka. Elementy ruchowo-chwytowe, cz. 1, Warszawa 2005, s. 20.


240_F_103905647_F6UGj7JrOx0FLHcT4xIuxNTPeu6jOXZT

Wszystkie przedszkolaki 2 razy w tygodniu spotykają się na zajęciach z rytmiki, w grupach starszych zajęcia te, prowadzi Pan Paweł Marek. Jest także nauczycielem gry na flecie 2 razy w tygodniu spotyka się na zajęciach indywidualnych ze swoimi podopiecznymi. Dużym zainteresowaniem cieszą się też zajęcia chóru prowadzone przez Pana Pawła. Już wielokrotnie mieliśmy możliwość usłyszenia ich bogatego repertuaru. Swoimi występami wzbogacili koncert kolęd organizowany dla naszych wychowanków oraz pokazali swoje umiejętności podczas koncertu kolęd dla rodziców. Są wizytówką placówki podczas imprez i spotkań odbywających się w innych przedszkolach i instytucjach.

W grupach młodszych także 2 razy w tygodniu Pan Filip Kozłowski wprowadza dzieci w tajemniczy i piękny świat muzyki. Oprócz zajęć rytmicznych Pan Filip prowadzi zajęcia umuzykalniające, na których dzieci poznają i grają na instrumentach perkusyjnych. Jest także nauczycielem prowadzącym zajęcia w zespołach muzycznych. Zorganizował zespół instrumentów Orffa oraz zespół instrumentów sztabkowych, w zespołach grają dzieci z grup III a, IV, IV a. Ich umiejętności mogliśmy podziwiać już wielokrotnie na różnych uroczystościach w przedszkolu, byli także gośćmi na "Koncercie przy choince" w Przedszkolu 36 przy ul. Witelona. Pan Filip prowadzi zajęcia indywidualne z gry na pianinie, ze swoimi wychowankami spotyka się 2 razy w tygodniu.

band-instruments

Nauczycielem indywidualnych zajęć muzycznych na pianinie jest Pani Barbara Wnuk, która od wielu lat z sukcesami uczy dzieci gry na instrumencie, to nauczyciel którego śmiało można nazwać muzycznym duchem czy też przewodnikiem naszego przedszkola. Przygotowuje dzieci do nowych zadań i ról pełnionych przez dzieci w szkołach muzycznych. Wspólnie z innymi nauczycielami muzyki przygotowuje "Przedszkolny Festiwal Piosenki i Wiersza", który cieszy się u dzieci i nauczycieli ogromnym zainteresowaniem.
muzyk

Do naszego szacownego grona nauczycieli muzyki należy od wielu lat Pani Halina Zwiercan, której podopieczni grający na skrzypcach biegną z ochotą by zacząć kolejną lekcje. Ogrom cierpliwości, doświadczenia i umiejętności pozwala wypracować u dzieci pożądane efekty i przekuć je na sukcesy. Jest niewątpliwą legendą naszej skromnej placówki. Wychowankowie Pani Halinki odwiedzają nasze przedszkole już jako uczniowie szkół muzycznych i zapraszają do podziwiania ich umiejętności.
Realizując autorski program muzyczny "Wspieranie uzdolnień muzycznych," mamy możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej, ale także dajemy wychowankom szansę na odkrywanie w sobie zdolności i umiejętności muzycznych. Wprowadzając ich w świat muzyki uwrażliwiamy ich na piękno otaczającego świata, pozwalamy go zrozumieć i pokochać.
6362

Przedszkolowo.pl logo